İçeriğe geç

Semra Alhan Akademi

ZEYBEK

ZEYBEK KURSU

Yıllardır ertelediğiniz dans tutkunuzu artık pistlere dökmek, dünyanın en eğlenceli danslarından birini öğrenmek ister misiniz?

Zeybek, Ege Bölgesi’nin halk danslarından biridir. Ege halkı, mert, cesur, atılgan ve haksızlığa karşı duran yapısıyla bu kültürünü zeybek dansına da aktarmıştır. Erkeklerin oynadığı oyunlar yörede “Ağır Zeybek” ismiyle anılıyor. Kadınların figürleri ise çok daha yürük ve kıvraklıkları bulunuyor.

Bu dansta oyuncular arasında müzik ve ritim hariç hiçbir bağ bulunmuyor. Herhangi bir kurala bağlı kalınmaz ve doğaçlamalar öne çıkıyor. Şayet toplu olarak icra edilecekse daire oluşturuluyor. Müzikleri de kişilerin doğaçlama yapmasına yardımcı olacak kadar güçlü olması gerekiyor.

Malatya Zeybek Kursu

Zeybek Dansı İle Kültürümüzü Yakından Tanıyoruz!

Zeybek Dansı Nasıl Yapılır? Mertlik ve Cesaret Sahnede!

Solo; Kendi başınıza tek olarak yapılan performanslardır, oldukça sahne hareketi ve büyük figürler içermelidir.

Eşli; Gelin ve damadın birlikte gerçekleştirdiği ve bizim bakış açımıza göre en sevimli görünen sergileme yöntemidir. Eşli performans gelin damat için kalıcı bir hatıradır.

Tek başınıza yapacağınız oyunlarda heyecan faktörünü göz önünde bulundurmalısınız, bu sebepten oldukça fazla prova yapmak sizi rahatlatacaktır.

Seçiminiz de bizden profesyonel destek alabilirsiniz, seçtiğiniz ezgiye ve beğendiğiniz oyua göre Dansyeri dans kursu olarak size en iyi seçimi yapmanız için yönlendirebiliriz.