İçeriğe geç

Semra Alhan Akademi

Çakra Meditasyon Ücretsiz Gruplar

Çakra Nedir?

Çakrada dengesizlik olduğunda enerji akışı sekteye uğrar.

Hindu gelenekleri ve bazı inanç sistemleri, insanda bulunan enerjiyi tüm vücuda dağıtan enerji noktalarını çakra olarak adlandırır. Sanskritçede çakra tekerlek, çark anlamına gelir. Bedenimizde enerji akışını dengeleyen 7 ana çakra bulunur. Çakraların sağlıklı çalışması için açık olması gerekir. Herhangi bir çakrada dengesizlik olduğunda enerji akışı sekteye uğrar ve tıkalı çakranın temsil ettiği alanlarda bedensel, ruhsal ve zihinsel bir takım rahatsızlıklar ortaya çıkar. Çakraların açık, enerji akışının sağlıklı olup olmadığını anlayabilmek için her bir çakranın temsil ettiği alanları bilmek gerekir.

Çakra Meditasyon

Ücretsiz Gruplar

Malatya Semra Alhan Akademi

7 Çakra ve Özellikleri

Kök çakra

Birinci ve en yoğun enerjili çakradır. Kuyruk sokumunda bulunur ve rengi kırmızıdır. Sembolü dört yapraklı nilüfer çiçeğidir. Varoluşun temelini, güvenliği, hayata bağlığı, aidiyet duygusunu temsil eder. Açık olduğunda kendinizi dünyada güvende hissedersiniz. Bu çakra tıkalı olduğunda hissedilen duygu korkudur. Maddi sıkıntılar yaşanması, sindirim sistemi rahatsızlıkları da buradaki dengesizliğe işaret eder.

Solar Pleksus çakra

Göbek deliğinin üç parmak üzerindedir. Rengi sarı, sembolü sekiz yapraklı nilüfer çiçeğidir. Güneşten esinlenilen sarı renk cesaret, güç, dayanıklılık, özsaygı, empati ve iradeyi temsil eder. Bloke olması durumunda utanç duygusu, özgüven eksikliği, depresif ruh hali ve aşırı yorgunluk hissedilir. Diyabet, ülser gibi karaciğer, mide, pankreas sorunları görülebilir.

Boğaz çakrası

On altı yapraklı nilüfer çiçeği ile temsil edilen bu çakra boğaz bölgesinde bulunur. Sağlıklı iletişimi ve dürüstlüğü ifade eder. Bu çakranız açıksa kendinizi iyi ifade eder, sağlıklı iletişim kurarsınız. Açık sözlü olmaktan korkmazsınız. Temsil ettiği zıt kavram yalandır. Kendinizi açıkça ifade etmekte zorlanıyorsanız boğaz çakranızdaki blokajın giderilmesi gerekiyor olabilir. Ses telleri, guatr, tiroid, boyun ağrısı bu çakra ile temsil edilir.

Taç Çakra:

Kafanın tepe noktasında bulunur, mor renkle ve bin yapraklı nilüfer çiçeği ile temsil edilir. Öz benliği, ilahi gücü, gerçek yaşam amacını, anda kalabilmeyi ve bilinçli farkındalığı ifade eder. Bloke olması durumunda fiziksel dünyaya, maddi konulara aşırı bağlılık görülür. Öğrenmede güçlük çekmek, kendine yabancılık gibi problemler yaşıyorsanız taç çakranızın enerjisi doğru çalışmıyor olabilir.

Sakral çakra

Turuncu renkteki bu çakra göbek deliğinin iki parmak altında yer alır ve altı yapraklı nilüfer çiçeği ile sembolize edilir. Cinselliği, haz duygusunu, yaratıcılığı ve hayal gücünü temsil eder. Tıkalı olduğunda hissedilen duygu suçluluk duygusu ve kurban psikolojisidir. Sakral çakranız doğru çalışıyorsa yaratıcı yönünüzü rahatça ifade edersiniz. İlişkilerinizde zorlanıyorsanız ve cinsel isteksizliğiniz varsa bu çakranızda blokaj olabilir. İdrar yolları, böbrek ve üreme organları sorunları da tıkanıklığa işaret eder.

Kalp çakrası

Rengi yeşildir ve göğüs kafesinin tam ortasında yer alır. 10-12 yapraklı nilüfer çiçeği ile sembolize edilir. Huzurun, aşkın ve sevginin temsilcisidir. Doğru çalıştığında kendinizi dingin, huzurlu, barışçıl ve sevgi dolu hissedersiniz. Keder, öfke, küskünlük, kıskançlık, hınç gibi duyguları sık sık yaşıyorsanız kalp çakranızda blokaj olabilir. Solunum yollarını ve akciğeri temsil eder.

Alın çakrası

3. göz çakrası da denilen bu çakranın rengi morumsu mavi, çiçeği yüz yapraklı nilüferdir. İçsel bilgeliği, sezgileri, durugörüyü, telepatiyi, algılama gücünü ve odaklanma becerisini temsil eder. Alın çakrası sağlıklı çalışan kişiler maddi ve manevi dünya arasında denge kurabilirler. Hayattaki pek çok olayın iç yüzünü göremeyip yanıldığınızı, sıklıkla hatalı kararlar aldığınızı düşünüyorsanız alın çakranızda blokaj olabilir. Bu çakra tıkalı olduğunda baş ağrısı, sinüzit, görme ve işitme kaybı gibi sorunlar görülebilir.