İçeriğe geç

Semra Alhan Akademi

Mat Pilates

Mat Pilates

Mat pilatesin esas amacı zayıflamak değildir.

Mat pilates, minder üzerinde kendi vücut ağırlığımız ile yapılan faydalı egzersizler serisidir. Ders esnasında farklı hareket modifikasyonları için; çember, farklı boylarda pilates topları, bant gibi ekipmanlar da kullanılmaktadır.

Malatya Mat Pilates

Mat Pilates Nedir?

MALATYA MAT PİLATES

Mat Pilates

Minder üzerinde ve grup çalışmaları ile yapılabilen egzersizler bütünü olarak tanımlayabileceğimiz mat pilates, her yaştan ve her cinsiyetten insanın rahatlıkla yapabileceği bir egzersizdir.

Kontrol

Pilates hareketleri vücudun tamamını kontrol altına almayı gerektiren hareketlerden oluşmaktadır. Pilates yaparken bütün egzersizlerde kişi bedenini hissedebilir ve gözlemleyebilir. Bu sayede kişi hareketler esnasında tamamıyla bedeniyle bütünleşmektedir.

Merkezleme

Pilates hareketleri yapılırken doğru merkezleme bedende esneme ve uzama sağlar.

Konsantrasyon

Pilates beden ve ruh bütünlüğünü sağlayan en önemli egzersiz sistemlerinden birisidir. hareketler esnasında sağlanan konsantrasyon ile kişi beden ve zihinsel bir farkındalık içerisinde olmaktadır. Bu da bedenimizi ve duygularımızı daha iyi kontrol altına almamızı sağlamaktadır. Zihinsel ve bedensel konsantrasyon pilatesin sonuçlarını kat kat artıracak bir unsurdur.

Mat Pilates

600’ün üzerinde hareket varyasyonu bulunan mat pilatesin temel amacı bedenin gelişimi de yardımcı olmak, beden kontrolünü sağlamak ve düzgün bir postür elde etmektir.

Nefes

Pilatesin sağlıklı bir şekilde faydalarını gösterebilmesi için doğru nefes tekniklerinin kullanılması oldukça önemlidir. Egzersizler esnasında hareketlerle uyumlu olarak nefesimizi kontrol ederiz. Ve doğru nefes alıp verme sayesinde vücudumuzun ve kanın temizlenmesi sağlanmaktadır.

Akıcılık

Pilates hareketleri kendi içerisinde bir bütünlük ve ahenk taşır. Doğru nefes alma ile birlikte hareketler birbirleri ile akıcı bir şekilde uygulanmaktadır. Hareketler belirli bir kontrol ve akışkanlık içerisinde gerçekleştirilir.

Keskinlik

Pilates hareketleri yapılırken hareketlerin keskin bir şekilde ve net olarak yapılması kişinin kendisi içinde bütünleşmeyi sağlamaktadır.